Autor Wiadomość
Zico
PostWysłany: Pią 19:26, 09 Lis 2007    Temat postu:

No, proszę. Czyli, jednak, związki Polaków z Irlandkami mają dobrą tradycję historyczną. Wesoly No, no... Brzmi zachęcająco. Laughing Dzięki, ktosik.
ktosik
PostWysłany: Czw 18:01, 08 Lis 2007    Temat postu: Konstancja Markiewicz

Niewiele osób wie, że pierwszą komendantką IRA (Irlandzka Armia Republikańska) oraz pierwszą w Europie kobietą - ministrem pracy była Konstancja Markiewicz, córka arystokratycznego irlandzkiego rodu Gore Booth. Swoje polskie nazwisko Konstancja zawdzięcza małżeństwu z polskim malarzem Kazimierzem Dunin-Markiewiczem i jest to zarówno w jej życiu, jak i w życiu kulturalnym Irlandii na początku XX w. postać nie bez znaczenia.

Konstancja (która również studiowała malarstwo w Paryżu) i Kazimierz wzbudzali na studenckich balach pewną sensację. Oboje wysocy, doskonale do siebie pasujący, zawsze bawili się w niekonwencjonalny sposób.Po ślubie i krótkim pobycie na Ukrainie postanowili osiedlić się w Dublinie. Tam oboje rzucili się w wir życia kulturalnego i towarzyskiego. Markiewicz (jak pisze Marta Petruszewicz - autorka książki o Konstancji Markiewicz) pisał komedie, wystawiał je, deklamował, pił w pubach, jednym słowem udzielał się.

Niestety w 1908 r. nadzieje na tę umiarkowaną autonomię padły. W Europie oczekiwano wojny i nikt - a już zwłaszcza Anglicy - nie zamierzał zajmować się "kwestią irlandzką". W tej sytuacji wielu literatów i intelektualistów, jak na przykład poeta Yeats, przyjaciel Konstancji, zbliżyło się do idei niepodległościowych.

Pani Markiewicz wstąpiła do organizacji, której irlandzka nazwa brzmiała Inghinidhe na hFireann - Córy Irlandii. Była to niepodległościowa i feministyczna grupa, odwołująca się do celtyckiego mitu wojujących kobiet. Założyła ją w 1900 roku Maud Gonne, której odmówiono wstępu do wszystkich organizacji niepodległościowych, dlatego że była kobietą.

Jako przedstawicielka tej organizacji Konstancja Markiewicz weszła w 1909 r. do Rady Sinn Fein, zalążka przyszłego parlamentu i rządu niepodległej Irlandii. Konstancja zaangażowała się również, a w późniejszym czasie stanęła na czele organizacji młodzieżowej Na Fianna Eizeann. To właśnie w tej organizacji młodzi irlandzcy chłopcy zdobywali świadomość narodową, a także przygotowywali się do przyszłego powstania zbrojnego. Stali się później zalążkiem przyszłego patriotycznego wojska - Citizen Army, na której czele stanęła Konstancja.

oryginał: http://gim83.pol.pl/rpawl/malzenstwo.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group